


Információk, érdekességek
Okozhat a halláscsökkenés egyensúlyproblémákat?
2023. szeptember 22.
Fülünk nem csupán a halló-, hanem az egyensúlyozó szervünk is, ezért ha szédelgünk, akkor lehet, hogy a fülünkben kell keresni a probléma forrását.
Az egyensúlyzavarok az egyensúly elvesztésével, illetve szédüléssel, hányingerrel járó állapotot jeleznek. Kiváltó okok között szerepelhetnek a fülfertőzés, az alacsony vérnyomás, a rossz vérkeringés, de súlyosabb betegséget is jelezhetnek, például daganatos elváltozást.
Természetesen nem minden egyensúlyprobléma mögött áll hallásromlás, ám vannak olyan egészségi panaszok, melyeknél a kettő kéz a kézben a jár. Ilyen betegségek a labirintitisz és a Meniére-kór.
A labirintitisz a belső fülben található egyensúlyozó szerv, a labyrinthus vírusos vagy bakteriális fertőzés okozta gyulladása. Ennek fő tünetei a halláscsökkenés, fülcsengés, szédülés és hányinger. Legtöbb esetben a betegség jól kezelhető és gyógyítható, de egyes esetekben tartós károkat okozhat.
A Meniére-kór, mely hallásromlással, szédüléssel és fülzúgással jár, hátterében a labyrinthusban megnövekedett nyomás áll, amit a labyrinthusban lévő folyadék, az endolympha felgyülemlése okoz. Ezt is a belső fül gyulladása válthatja ki, de koponyasérülések vagy autoimmun folyamatok is eredményezhetik. A Meniére-kór nem gyógyítható, ám gyógyszeresen jól kezelhető. A betegség rohamokban jelentkezik, van, akinél havonta, de egyeseknél csak évente egyszer fordul elő.
Fejfájása a tarkótájtól indul ki?
2023. szeptember 21.
Szinte minden embernek fájt már életében a feje. A fejfájás nem önálló betegség, hanem tünet. Lehet valamilyen testi betegség, például gyomorrontás, székrekedés, lázas betegség, magas vérnyomás kísérő jele, de jelentkezhet lelki okok miatt is.
Kiváltják a fejen, a nyakon lévő szervek, szervrendszerek betegségei, beleértve a központi idegrendszert, de a szemet, a fület, a légző- és emésztőrendszer kezdeti szakaszát, valamint a bőrt, a lágyrészeket és a csontokat is.
Ha nem tudják miért fáj a feje
A fejfájás oka a kísérő tünetek alapján többnyire kideríthető. Sok esetben azonban a leggondosabb vizsgálatok, a legmodernebb képalkotó eljárások (CT, MRI) sem hoznak eredményt. Az ilyen betegek sokszor évekig járnak egyik orvostól a másikig.
Sokszor a felső nyaki gerinc funkciózavara a „bűnös”
Több felmérés igazolja, hogy a fejfájások legalább ötven százalékáért, a szédüléses jelenségeknek pedig a negyven százalékáért a felső nyaki gerinc funkciózavara tehető felelőssé. Ezt azért fontos tudatosítani, mert míg karzsibbadás, vállövi panaszok esetén gyakran gondolnak a nyakcsigolyákra, addig fejfájás, szédülés, hallászavar, gombócérzés esetén csak elenyésző esetben.
Fájdalmas tünetek
A nyaki eredetű fejfájás klinikailag jellemző tünetegyüttest alkot. A fájdalom a tarkótájról indul ki, onnan sugárzik előre, a szem felé. Jelentkezhet az egyik vagy akár mindkét oldalon is. A nyilalló éles fájdalom többnyire reggel kezdődik és gyakran kombinálódik nem forgó jellegű szédüléssel, egyensúlyzavarral, oldalirányú járásbizonytalansággal, esetenként hullámzásérzéssel. Elsősorban fejforgatás, testhelyzetváltozás váltja ki, és hallászavar, fülzúgás, halláscsökkenés, látászavar (szikralátás, sötét karikák stb.) kísérheti. Általános panaszként fáradékonyság, izomgyengeség-érzés, gondolkodási nehezítettség jelentkezhet.
Utazási betegség?
2023. szeptember 19.
Hányinger, émelygés, szédülés… Íme, néhány jó tanács az utazási betegség elkerülésére.
Az utazás alatt keveset mozogjunk a különféle járművekben
– Győződjünk meg róla, hogy jól helyezkedtünk-e el a járműben, ahol minimálisra csökkenthető a fej és a test mozgása.
– Ha szükséges, az utazás alatt üljünk félig fekvő helyzetben, és csukjuk be a szemünket.
– Autózáskor kérjük meg az autóvezetőt, hogy a lehető legkevesebb gyorsítással vagy lassítással vezessen. Egyébként is, a nyugodt vezetés minden utas nyugalmának és biztonságának garanciája.
Korlátozzuk a látóteret
– Kerüljük az olvasást az utazás során, és ne nézzünk mozgó tárgyra. Így pl. ne videójátékozzunk, kerüljük az elektronikus eszközök használatát, ill. a filmnézés is hányingert okozhat.
– Szegezzük tekintetünket a horizontra vagy egy stabil pontra a járművön kívül.
Ügyeljünk a közvetlen környezetünkre
– Autóban ne állítsuk túl magasra a légkondicionálót.
– A zajszintet sem szabad elhanyagolni, mert a zaj fokozza a szorongást, és ez a jelenség az utazási betegséget is befolyásolja. Lehetőség szerint részesítsük előnyben az autópályát, ahol kisebb a járműbe jutó zaj. Kerüljük továbbá a túl hangos rádiózást, zenehallgatást, és amikor szükséges, használjunk füldugót.
— Próbáljuk meg elvonni a figyelmünket a ránk törő utazási betegségről úgy, hogy lefoglaljuk/megnyugtatjuk az elménket (kellemes zenét hallgatunk, énekelünk, beszélgetünk stb.).
Porckopás miatt fáj? 7 fájdalomcsillapító tipp
2023. szeptember 16.
Alig van olyan felnőtt, aki nem panaszkodott volna a fájó nyak-, váll-, derék-, térd- vagy ujjízületek miatt, sőt a porckopás egyre több fiatalt is érint. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos a leghatékonyabb fájdalomcsökkentő tippeket osztja meg.
Fájdalommal, merevséggel járhat
A hatalmas terhelésnek kitett ízületeink leginkább már csak a fájdalom jelentkezésével adnak hírt létezésükről. Az ízületi fájdalmaknak számos oka lehet, mint a sérülés, a gyulladás, a fertőzés, az autoimmun betegség és a porckopás. A fájdalom ráadásul kisugározhat egyik testrészből a másikba, így sokszor azt sem könnyű megállapítani, mely ízület a forrás.
Az artrózis (ízületi porckopás) az ízületeket érintő egyik leggyakoribb probléma, amely során az ízületeket borító porc elvékonyodik, töredezetté válik, majd lassan felszívódik. A porckopás általában lassan alakul ki, és bár egyes esetekben nem okoz tüneteket, leggyakrabban fájdalommal és/vagy a mozgáskorlátozottsággal jár, de ez lehet a merevség, a duzzanat, esetleg a deformitások oka is. A panaszok fokozódhatnak terhelést követően vagy az időjárás változásakor is.
– Pillanatnyilag a tudomány nem tudja megszüntetni a porckopás okát, de az érintetteknek jó hír, hogy a jelentős fájdalom csökkenthető és az ízület mozgásképessége javítható. Egyes esetekben elsődleges jelentőségű, hogy ne hagyjuk szenvedni a pácienst, ilyenkor jönnek szóba a gyors és hatékony szteroid injekciók, de csakis nagy körültekintéssel! Azoknak, akik tartós megoldásra vágynak és nem szeretnének fájdalomcsillapítókat szedni, érdemes kipróbálniuk az alternatív lehetőségeket. Ilyen lehet például a lökéshullám terápia, az ízületbe adott hialuronsav injekció vagy a Bemer terápia. Ugyanakkor azok a mozgásszervi betegségek, amelyek nem igényelnek elsődlegesen orvosi ellátást, eredményesen enyhíthetők gyógytornával – mondja dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos.
7 fontos tipp a porckopás okozta fájdalom ellen
1. Mozogjunk okosan!
Ízületi kopás esetén különösen fontos mozogni, de csak bizonyos tehermentesített formában. Optimális lehet például az úszás, különösen a hát- és gyors úszás. A mellúszás azért nem ajánlott, mert enyhén csavarja a térdízületen belüli szalagokat. Csípőízületi problémák esetén azonban kifejezetten jót tesz a mellúszás a széles ívű lábtempó miatt, amely megelőzheti a később kialakuló ízületi zsugorodásokat. Csípőízületi kopásos betegeknél ideális megoldás lehet még a szobabicikli (vagy akár utcai bicikli), ha sikerül deréktámaszos, enyhén hátradöntött ülésben tekernünk. Fontos, hogy ne görnyedjünk előre a kormányhoz, így nem terheljük a derekat. Térdízületi kopás esetén azonban a lejtőn felfelé és az ellenállással szembeni tekerést és a futást is óvatosan kell bánni!
Tippek a talpfájdalom enyhítésére
2023. szeptember 13.
A talpunk mindennap elviseli a testsúlyt, amely ránehezedik, amikor járunk, gyalogolunk, futunk, ugrunk… A lépések okozta ütődést a talp csillapítja. Íme a jó tanácsok a folyamatos igénybevétel miatt jelentkező talpfájdalmak, talpmerevség és melegedésérzés enyhítéséhez. Egy-egy hosszú nap után feltétlenül ismételjük ezeket az egyszerű gyakorlatokat, alkalmazzuk a hasznos fortélyokat.
Lazító mozgatás teniszlabdával
• Reggel és este görgessünk a talpunkkal egy teniszlabdát, erősen rányomva a talpat, egészen a lábujjakig haladva. Többször végezzük el a görgetést, a talp teljes felszínén (előre-hátra haladva a láb oldalain is).
• Ezután helyezzük a labdát a talp első része, közepe, majd a sarok alá, és nyomjuk erősen a talpunkkal kb. 10 másodpercig. Ismételjük a gyakorlatot mindkét lábon kétszer-háromszor.
Tegyük rugalmasabbá a talpataz Achilles-ín nyújtóztatásával!
• Egy lépcsőfokon (kis emelkedőn) állva, a talp első felére támaszkodva nyújtsuk a sarkunkat lefelé mozgatva, nyújtóztatva. Közben tartsuk a pozíciót 20-30 másodpercig. Fokozzuk, amennyire lehet, a nyújtó mozgást, ami a lábikrára is jótékonyan hat.
Masszírozzuk!
• Először ragadjuk meg a jobb lábfejet a jobb kezünkkel. Utána a bal hüvelykujjal nyomjuk jól (masszírozzuk) a talpat, végig, egy képzeletbeli vonal mentén, a lábboltozat alól kiindulva és a lábujjak felé haladva. Kezdjük elölről a vonal megrajzolását a saroktól minden egyes lábujj felé haladva.
• Ezután, továbbra is a jobb lábnál maradva, helyezzük a jobb hüvelykujjat a második lábujj és a bal hüvelykujjat a harmadik lábujj alá. A többi ujjunkat (a jobb kézen) tartsuk a lábfej fölött. Masszírozzuk többször mindkét hüvelykujjunkkal kifelé mutató irányban az egész talpat, míg elérjük a sarkunkat.
Ismételjük a masszázst a bal lábon.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...2...225