sub

Információk, érdekességek

A gyermekláncfű szedése, fajtái és tárolása

2025. április 25.

Gyermekláncfű szedése

A gyermekláncfű levelei tavasszal (április-május), a virágok teljes kifejlődése előtt szedendők. (Májusi telihold idején a legalkalmasabb a leveleit szárítás céljára gyűjteni)

Fotó: freepikHa levelei árnyékos helyen nőnek, akkor kevésbé lesz keserű, még a zsenge levelek is kevésbé keserűek. (A levél közepén található fehér vastagabb erezetet ne használjuk fel, mert az a legkeserűbb) Kesernyés ízét „halványítással – etiolálás” – fényhiányos körülmények – enyhíthetjük. (Homokot vagy földet a növény szára köré kell rakni, s ezzel segítjük elő, hogy magától induljon a fény irányába. –  Ha késő ősszel földet halmozunk a levelek köré (levelek hegye áll ki a földből), akkor a leveleket „halványabbá” teszi, védi is és a téli  hónapokban is lesz friss salátának való levél)

Csak a kövér földön termő gyermekláncfű leveleit kell szedni. A gyökér, mely szintén fehér tejnedvet tartalmaz és keserű ízű, késő ősszel szedendő és gondosan megszárítandó. (Gyökerének gyűjtése a júliusi újhold ideje az ideális –  vonzzák a földigilisztát)

A levéltelen gyermekláncfű gyökeret legjobb szeptember-októberben gyűjteni, mert akkor tartalmazza a legtöbb keserű anyagot. A kiásott gyökeret megtisztítjuk a földtől és a levelektől, felhasítjuk és több napon át a levegőn, padláson megszárítjuk (4-5 ujjnyi vastag rétegben).

Ha nagyjából megszáradt, akkor meleg helyen még utána szárítjuk, mert különben könnyen megeszik a rovarok. Száradás alatt a gyökér nagyon összezsugorodik, súlyának egynegyed részére, tehát 4 kg friss gyökérből lesz 1 kg száraz gyökér; ránczos, kemény, rideg és törékeny lesz, kívül feketésbarna színűvé válik.

A leveles gyermekláncfű gyökeret korán tavasszal, még virágzás előtt kell szedni. A legelőn és réten termő gyermekláncfű gyökere rendesen vékony szokott lenni, ellenben a kertben s a mélyen megmunkált kövér földön termőé jóval vastagabb, azért a kertben káros gyom gyanánt előforduló pitypangot értékesíthetjük, ha gyökerestől kiszedjük, megtisztítjuk a földtől és a padláson megszárítjuk.

Leginkább az idősebb töveket kell kiszedni, mert azok gyökere vastagabb, mint az ezidei magról kikelteké. Ha a pitypanggyökér teljesen megszáradt, akkor zsákba tömjük és lehetőleg hamar elszállítjuk, nehogy a rovarrágástól kárt szenvedjen. Gyökeréből származó tejnedv a népi gyógyászatban a görögök óta szeplők, májfoltok, szembetegségek gyógyszere. „Az vénasszonyok, ha orcájokat a vizével mossák, az aggszínt, sömörgést elvészi” Mélius Juhász Péter


A pitypang gyógyhatása és felhasználása

2025. március 28.

Gyom léte miatt sokan megvetik, pedig ez a tápértékekben gazdag növény gyógyító képességéről szóló hírneve több mint ezer évre nyúlik vissza. Segíthet a menstruáció előtti tünetek (állatkísérletek azt mutatják, hogy segíthet), pangásos szívelégtelenség és a magas vérnyomás kezelésében, de megelőzhető az epekő és egyéb betegségek is. Sajnos, a felhasználása nem olyan közismert, mint akár például az áfonyának, kökénynek vagy a gyömbérnek, pedig sokkal könnyebben hozzáférhetünk, szinte bárhol.

Fotó: maniacvector | FreepikKorán tavasszal szedik a fiatal leveleit salátának és úgy, mint a frissen kisajtolt levét vértisztító tavaszi kúrának használják, főleg; a francziák. Zölden kissé kemény és roppant keserű a levele, azért előbb meg szokták fehéríteni úgy, mint az endíviát. Leveleit szeretik az állatok a legelőn, jó takarmánynövény. Az egész növény fehér tejnedvet és egyéb anyagokon kívül még egy taraxin nevű keserű anyagot tartalmaz.

A gyógyászatban főleg a gyökerét használják radix taraxaci név alatt, de azért a levelei is szerepelnek. A gyermekláncfű a gyógyfűkereskedelemben kétféle alakban szerepel, ú. m. radix taraxaci cum herba és radix taraxaci sine herba név alatt; előbbi alatt a tavasszal, virágzás előtt szedett és megszárított egész növényeket, utóbbi név alatt pedig tisztán csak a gyökerét értik.

Külsőleg a levelét és nedvét szemölcsre használhatjuk (hatékonyabb a vérehulló fecskefű), főzetét vagy forrázatát vízhez adva (lábfürdőt kapunk) pedig visszeres lábakra kiváló.

Gyökeréből kivonatot (extractum taraxaci) készítenek, melyet az altest betegségei (bél- és májbajok stb.) ellen használnak. A gyermekláncfűnek kiemelkedő a lecitin tartalma, amely nagyon fontos szerepet játszik a sejtfal védelmében és megújulásában, csökkenti a koleszterinszintet, a zsírt energiává alakítja, segít a stroke és a szívinfarktus megelőzésében. (Két német tanulmány is igazolta, hogy a gyermekláncfű megkönnyíti a zsiradékok emésztését elősegítő epekiválasztást)

A pongyola pitypang az egyik tápanyagokban leggazdagabb tavaszi növényünk. Magas az A-, C-vitamin, foszfor és Béta-karotin tartalma.

Az egyik legnagyobb érdekessége a megkóstolásában rejlik. A kesernyés íznek erőteljes a hatása az emésztési funkcióra. A keserű íz növeli a nyáltermelést, ami segít lebontani a szénhidrátokat a szánkban. Ez pedig jó néhány emésztési kiválasztást serkent, mint a HCL (a gyomorsav, ami annyi mindenért felel, például lebontsa a fehérjét), és az epe (ami fontos a zsírok emésztéséhez).

Ismert népi hagyomány ezeknek a kesernyés növényeknek a fogyasztása, hogy a nehéz, zsíros téli ételeket felváltsa a friss ételek fogyasztása, ahogy beindul a termő szezon.

Kísérletek során, mikor gyermekláncfűvel etettek állatokat, súlyuk 30%-át veszítették el. (Szakértők nem ajánlják vizelethajtókkal az állandó súlyfelesleggel küszködőknek, inkább az alacsony zsírtartalmú, magas rosttartalmú diétás és a mindennapi tornagyakorlatokat részesítik előnyben)


A pitypang (gyermekláncfű)

2025. március 28.

Fotó: macrovector | Freepik

Taraxacum officinale

Régi vagy más ismert nevei: asszonyhűség, bárányfejűfű, barátfej, barátfejűfű, barátfő, barátfű, békavirág, békasaláta, bimbófű, buborékfű, buglyosvirág, erdélyben czikória, cikóriavirág, csattogógaz, cserbóka, csürkevirág, disznókék, disznósaláta, ebtej, eszterláncfű, éjjelilámpa, férfihűség, gyermeklánc, gyermekláncfű, gyermeklánczfű, hányóra, kácsavirág, kákics, kikirics, kislibavirág, kopaszbarát, kotlóvirág, kutyavirág, kutyatej, lámpavirág, láncvirág, láncfű, lánclapi, marcivirág, májusi virág, női hűség, oroszlánfogfű, pampula, papatyi virág, papvesszeje, pilisfű, pongyola pitypang, pitypang pimpó, pimpam, pimpiparé, pimpampárévirág, pimpo, pimpónya, pipevirág, raponc, récevirág, saláta, sárvirág, tejesfű, tejesfűvirág, törpe, törpe sárgacikória, tyúkvirág, oroszlánfog, vadsaláta, vakulócsirke, vénasszonyvirág, zsibavirág

Perzsa neve: talk chakok – „keserűfű”
Arab neve: tarakshagog
Angol neve: dandelion
Francia neve: dent de lion (oroszlánfog)

Fészkesek – Compasitae

A gyermekláncfű évelő növény, mely magról kelve az első évben csak egynéhány tőállású levélből álló csomót hajt; a második évtől kezdve pedig virágzik. Gyökere egyenesen lefelé nő a földbe, vastag, húsos, külsőleg vöröses barna, belül fehér színű, kettétörve fehér tejnedvet bocsát. Szára igen rövid s ezért a levelek mind tőállásúak és sűrű levélrózsát képeznek. A levelek nyeletenek, agyarasak, kerületük többnyire lándzsaalakú.

A levél széle egyenlőtlenül csipkézett, mélyen öblös bevágású. A levél hossza 6 és 30 cm között van, szélessége a felső harmadban 2—7 cm. A rügyben foglalt levelek még gyapjasak, kifejlett korukban azonban kopaszok. A sűrű levélcsomóból indul ki a teljesen levéltelen, csöves alkotású tőkocsán, mely tetején egyetlen egy virág fejecskét visel. A tőkocsán is kopasz, legfeljebb a virágfészek alatt kissé molyhos. Kettétépve tejelő és miután belül üres, a gyermekek belőle láncokat fűzhetnek össze.

A tőkocsán 5—35, átlag 25 cm magasra nő, elvirágzás után 60 cm-nyire is megnyúlik. A virágfészket kívül zöld gallér veszi körül, mely három sorban elhelyezkedett lándzsás, hegyes végű levélkékből áll. A két külső, köre „pongyolán” lelóg (innen is származik a neve a pongyola pitypang), míg a belső kör a virágokhoz simul. A virágok sárgák.
Elvirágzás után a virágból szürkésbarna színű kis terméske keletkezik, melynek tetején a hosszúnyelű bóbita áll. Utóbbi repülőkészülékül szolgál, úgy, hogy a szél könnyen tovaviheti. A gyermekláncfű virágfészkei a reggeli órákban kinyílnak és délfelé becsukódnak. A gyermekláncfű tavasszal, leginkább májusban virágzik, de nyílik áprilistól októberig.


MGyT: a páfrányfenyő az év gyógynövénye

2025. február 21.

Fotó: nanastudio © 123RF.com

A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGyT) Gyógynövény Szakosztálya 2025-ben a páfrányfenyőt választotta az év gyógynövényének – tudatta a szervezet csütörtökön az MTI-vel.

A közlemény szerint a páfrányfenyő vagy ginkgó (Ginkgo biloba) Kelet-Ázsiában őshonos, Magyarországon dísznövényként ültetett növény, a világ legősibb fennmaradt fafaja, amelynek legyező alakú leveleit a Távol-Keleten évszázadok óta alkalmazzák gyógyászati célra.

A hazánkban kapható, korszerű ginkgó készítmények a levél flavonoidokra és terpenoidokra standardizált kivonatát tartalmazzák – tették hozzá.

Közölték azt is, hogy a modern fitoterápia a páfrányfenyőt elsősorban az agy vérellátásának zavarából eredő, vagy degeneratív megbetegedései okozta memóriazavar, koncentrációképesség-csökkenés, demencia, szédülés és fülzúgás kezelésére javasolja.

Alkalmazható továbbá a perifériás artériás betegség (PAD) tüneteinek a csökkentésére is – írták.

Az MGyT Gyógynövény Szakosztályának célja, hogy tevékenységével hozzájáruljon a gyógynövények szakszerű alkalmazásának terjedéséhez.

Az Év Gyógynövényének megválasztásával évről évre újabb gyógynövényre irányul a figyelem.

A kiválasztott növénnyel kapcsolatos ismeretek, a hatásával, alkalmazásával összefüggő fontosabb információk ezáltal az érdeklődők széles köréhez juthatnak el – áll az összegzésben.


Egy ősi gyógynövény, amely segít megszüntetni a fájdalmat

2025. február 13.

Egy ősi gyógynövény, amely segít megszűntetni a fájdalmat - Fotó: dabjola © 123RF.com

Az emberiség évezredek óta fordul a természet erejéhez, ha egészségének megőrzéséről van szó. A fekete nadálytő már őseink patikájában is előkelő helyet foglalt el, és ma is előszeretettel használjuk, ha természetes megoldásokat keresünk. Ismerjük most meg közelebbről ezt a rendkívüli növényt és annak sokszínű hatását.

Természetes gyógyír mindennapi problémákra

A fekete nadálytő, népies nevén forrasztófű egyik legnagyobb erőssége, hogy sokrétűen alkalmazható. Már a neve is sokat elárul erről a majd 2000 éve ismert és használt gyógynövényről, mely hazánkban őshonos gyógynövény. A népi gyógyászatban már évszázadok óta használatban van, és a modern tudomány is igazolta gyulladáscsökkentő, sebgyógyító és fájdalomcsillapító hatását. Leggyakrabban zúzódások, rándulások, ízületi fájdalmak és sportsérülések kezelésére használják.

Egy reprezentatív felmérésből [1] kiderült, hogy a felnőtt magyar lakosság háromnegyede küzd valamilyen egészségügyi fájdalommal, a problémák közül a hátfájás, derékfájás (51%) és az ízületi fájdalom (46%) a leggyakoribb. Ezekre a problémákra tökéles megoldás lehet a fekete nadálytő, hiszen a gyökerében található allantoin segíti a sejtek regenerációját, míg gyulladáscsökkentő komponensei enyhítik a fájdalmat és csökkentik a duzzanatot. Alkalmazásával gyorsíthatjuk a sérült szövetek gyógyulását, és már néhány nap alatt érezhető a javulás.


[1] A kutatás a Dr. Kelen megbízásából készült. A mintavétel ideje 2024.augusztus 13-19. közötti időszak volt, a felmérés 1008 fő megkérdezésével történt, a válaszok reprezentálják a magyar felnőtt lakosság véleményét. Ez azt jelenti, hogy az adatok nem, kor, iskolai végzettség és településtípus szerint a magyar alapsokasági adatoknak megfelelően tükrözik a felnőtt, 18 éven felüli lakosság véleményét.

Hogyan alkalmazzuk?

A gyógynövényt számos formában alkalmazhatjuk, de a legelterjedtebb készítmények közé a krémek és a gélek tartoznak. A gél formula előnye a krémmel szemben, hogy gyorsabban beszívódik és optimális felszívódást biztosít a hatóanyagok számára.

A fekete nadálytő használata egyszerű és praktikus. Íme néhány tipp az alkalmazásához:

  • Rándulások és zúzódások esetén: Vigyél fel egy vékony réteg fekete nadálytő alapú krémet vagy gélt a sérült területre napi 2-3 alkalommal! Finoman masszírozd be, hogy a hatóanyagok könnyebben felszívódjanak.
  • Ízületi fájdalmakra: Használd rendszeresen a gyulladáscsökkentő hatás érdekében! Kombináld meleg borogatással, hogy fokozza a vérkeringést.
  • Sportolás után: Alkalmazd a túlterhelt izmokra regeneráció céljából! A fekete nadálytő segít csökkenteni az izomlázat és felgyorsítja a gyógyulási folyamatot.

További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...2...42